Latvijas Permakultūras biedrība sadarbībā ar biedrību "Ekodizaina kompetences centrs" uzsāk projektu “Lauku iedzīvotāju tiesību dzīvot kvalitatīvā vidē aizstāvība Latvijas KLP apstiprināšanas posmā” .Projektu finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.
- Projekta mērķis: Aizstāvēt lauku iedzīvotāju tiesības uz kvalitatīvu un drošu dzīves vidi divu nozīmīgu stratēģisku dokumentu pieņemšanas procesos.
- Projekta ilgums: No 2022-01-10 līdz 2022-08-31
- Kopējais finansējums: 9466,39 EUR
Vizītkarte
Lauku iedzīvotāju tiesības dzīvot kvalitatīvā,tīrā vidē ir apdraudētas pieaugošās lauksaimniecības intensifikācijas dēļ. Plānošanas dokumenti, kuru izstrāde 2021. gada nogalē nonākusi tuvu līdz pirmo redakciju vai ierosinājumu iesniegšanai institūcijās, kam šie dokumenti jāapstiprina (Saeima, EK), ignorē lauku iedzīvotāju un vides NVO izteiktos ierosinājumus, pilnībā atbalstot regulējumus, kas ievēro vien lielzemnieku ekonomiskās intereses, ne tikai neierobežojot, bet pat pastiprinot lauku iedzīvotāju apdraudētību ar bīstamām ķīmiskām vielām. Biedrība ar projekta palīdzību intensificēs sabiedrisko un zinātnisko diskusiju par Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas Stratēģiskā plānā iekļaujamām normām un uz 11 000 iedzīvotāju iniciatīvas par pesticīdu ierobežošanu pamata izstrādātajiem ierosinājumiem, lai nepieļautu lauku apdzīvotības mazināšanos un iedzīvotāju dzīves vides kvalitātes pasliktināšanos.
Plānotās aktivitātes
1.aktivitāte - Tiesību pārstāvēšanaKLP Stratēģiskā plāna saturs nav labvēlīgs lauku iedzīvotāju interesēm. Šobrīdējā ieteikumu projekta par pesticīdu ierobežošanu redakcija neņem vērā lauku iedzīvotāju drošību.
Abiem dokumentiem 2022.gada pirmajā pusē tiek gatavotas un izdiskutētas gala redakcijas, lai tās iesniegtu izvērtēšanai augstākās institūcijās. Precizējošu izmaiņu ieviešana dokumentos to izstrādes un apstiprināšanas nobeiguma posmā ir iespējama, tādēļ šajā aktivitātē paredzēta ierosinājumu detalizētāka izstrāde, novērtējošu dokumentu sagatavošana, kā arī regulāra dalība dokumentu apspriešanā darba grupās vai viedokļu sagatavošanai rakstveida apspriešanas procesos. |
2.aktivitāte - Iedzīvotāju informēšana Aktivitātes ietvaros paredzēts ar informācijas sagatavošanu sociālajos tīklos un mērķauditorijas apmācībām aktualizēt sabiedrībā jautājumus par lauksaimniecības plānošanas dokumentu ietekmi uz dzīves vides kvalitāti, kā arī iesaistītie dalībnieki tiks aicināti iesaistīties aktīvāk.
Mērķgrupa - lauku iedzīvotāji un vides un ilgtspējīgas lauksaimniecības speciālisti. Apmācību laikā tiek diskutēts par lauku vides kvalitāti, tās uzlabošanas tehnikām, iedzīvotāju iespējām ietekmēt lēmumpieņemšanas procesu. Semināru apmeklētāji tiek aicināti iesniegt viedokli grupā vai individuāli aktuālajās dokumentu diskusijās, |
3.aktivitāte - Piesārņojuma ar pesticīdiem analizēšanaLai kvalitatīvi turpinātu diskusiju par pesticīdu ierobežošanu apkārt apdzīvotām teritorijām, nepieciešami iepriekš Latvijā neievākti dati un to analīze, kas ļautu pretstāvēt oficiālo ZM un VAAD pārstāvju nepamatotajam viedoklim, ka ārpus apstrādājamā lauka pesticīdi nav sastopami. Analizējot lauku māju putekļu saturu netālu no ar pesticīdiem apstrādātiem laukiem, tiks noteikts iedzīvotāju apdraudētības līmenis, kas kalpos par spēcīgu argumentu jebkurās tālākās diskusijās par aizsargjoslu un buferu pesticīdu ietekmes mazināšanai veidošanu. ..
Mūsu mērķis ir veikt 15 māju putekļu analīzes, lai pārbaudītu, vai lauku māju piesārņojums ar augu aizsardzības līdzekļu aktīvajām vielām ir nopietna problēma un potenciāli apdraud cilvēku veselību. Līdzīgi pētījumi citur Eiropā parāda, ka šī ir problēma, Latvijā līdz šim šādi vides pētījumi nav veikti. |